Katalog

Novinky

news-podvodne-sperky.jpg

Test stříbrných šperků: ani jeden nebyl pravý, některé byly nebezpečné

Dobrý den, jsme rádi, že jste navštívili naše webowé stránky

Jestli chcte být informováni o novinkách na našem webu klikněte zde

Pejsek

Podívejte se na nové originální šperky vyrobené podle Vašeho přání

news-ohnivy-opal-z-mexika.jpg
  • kámen je broušený v naší firmě

Křišťál

obrazek

Křišťál Lev 23.7 – 23.8 Kozoroh 22.12 – 19.1 Panna 24 – 23.9

Křišťál je bezbarvá odrůda křemene a většinou se vyskytuje v krystalech. Křišťál je hojně využíván ve šperkařství a v technice Křišťál tvoří krystaly i jejich srostlice. Vzácnějšími útvary křišťálu je „žezlový křišťál“. Jedná se o krystaly, které byly v průběhu vytváření krystalu na nižších úrovních obaleny okolními příměsemi a zastavily jeho růst.

K dosání v našem e-shopu

Tím pádem mohl růst krystalu pokračovat pouze v jediném bodě a to na nejaktivnějším místě-vrcholu krystalu. Díky tomuto vznikl útvar tvaru žezla. Tento útvar je ale spíše charakteristický pro ametyst, u něhož je důvodem zastavení růstu železo, které je přísadou v křišťálu.

Křišťál také tvoří vlasatce, což jsou krystaly křišťálu, ve kterých jsou vrostlice rutilu – podle jeho barvy se tento krystal nazývá Amorovy šípy nebo Venušiny vlasy. Nejkrásnější vlasatce pocházejí z Brazílie a dolů v Uralu v Rusku. Podobný jev se vyskytuje u citrínu, kde jsou ve struktuře plynné nebo vodní vrostlice a při nasvícení proti přímému světlu vypadají jako „zlatý déšť“.

Asi tím nejhezčím a nejzajímavějším útvarem u křišťálu jsou tzv. fantomy. V určité etapě růstu sloužil křišťál jako základ pro růst krystalků jiného minerálu. Rostoucí krystal křišťálu poté některé krystalky odhodil a jiné obalil nebo vstřebal, tím pádem se staly krystalky součástí – uzavřeninami, označením růstové zóny krystalu. Fantomy se vyskytují i v jiných minerálech, například v kalcitu.

Astrologie

V astrologii je ve znameních Lva, Kozoroha, Panny.

Historie

Mnozí vědci považovali křišťál za nemrznoucí led, mezi ně patřil také Plinius starší. Právě z tohoto tvrzení bylo odvozeno slovo křišťál z řeckého výrazu Krustallos – led. Lidé již v neolitu používali úlomků křišťálu jako ostré hroty šípů a kopí. Podle antických legend bohové pili víno pouze z křišťálových pohárů. Proto byli v antickém Římě považovány křišťálové džbány a číše za luxusní předměty a pyšnili se jimi jen nejbohatší a císaři. Povídá se, že císař Nero začal ztrácet svojí moc poté, co v záchvatu hněvu rozbil svoji sbírku křišťálových číší.

Čirý a průsvitný křišťál byl od dávných dob považován za symbol rovnováhy a čistoty a používán na talismany. Křišťálové předměty se v Rusku cenily velmi vysoko. Ve zbrojnici moskevského Kremlu je uložen křišťálový samovar vybroušený z jediného kusu křišťálu, který patřil Petru I. Křišťálové koule byly v různých zemích nezbytnou součástí říšských insignií. Takové koule byly součástí žezla skotských králů nebo byly používány samostatně jako jablko (například říšské jablko ruských carů).

Léčitelství

Křišťál je kámen kamenů. Po celá tisíciletí je považován za účinný talisman s tajemnými magickými vlastnostmi. Na Nové Guinei a v Austráli pomocí křišťálu přivolávají déšť, v Tibetu ho požívají jako lék na otevřené rány, v Japonsku symbolizuje trpělivost a indáni pomcí křišťálu komunikují s duchovním světem.

Křišťál symbolizuje světlo na Zemi, jeho čistotu a léčivou energii. Negativní energii odebírá a pozitivní energií nabíjí naše tělo. Křišťál nás posiluje a v meditaci se stává zrcadlem naši duše.

Křišťál nosíme jako prevenci proti vypuknutí bolesti ale i nemoci. pozitivně působí na funkci štítné žlázy, na srdce, krevní oběh, na zažívací ústrojí, pomáhá při nevolnosti,závratích, bolestech hlavy, migrénách.

Vlastnosti

Kategorie Minerál
Chemický vzorec SiO2
Barva průhledný, čirý, někdy s vrostlicemi
Soustava šesterečná
Tvrdost 6,5 – 7
Lesk skelný až voskový
Vryp bílý
Hustota 2,6
Lom lasturnatý
Štěpnost žádná

Využití křišťálu

Sklářský průmysl, optické přístroje, radiotechnika, šperkařství, drahý kámen a sbírkový kámen.

Naleziště v ČR

Podkrkonoší , Kozákov, Novopacko, Krušné hory, Příbram, Stříbro, Jeseníky

Naleziště ve světě

Madagaskar, USA, Brazílie, Rakousko, Rusko, Švýcarsko, Ukrajina, Polsko

Schéma

 

obrazek

 

Fotografie v této sekci

Máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat:

Rádi zodpovíme Vaše dotazy


 *


 *

 *
* povinné údaje

 * (opatření proti SPAM robotům)